Która sieć komórkowa ma największy zasięg w Polsce?

Kupując nowy telefon czy podpisując umowę abonamentową, bardzo często ciekawi nas, która sieć komórkowa w Polsce naprawdę posiada najlepszy zasięg. Dziś postanowimy to sprawdzić.​

Zobacz, która sieć komórkowa ma największy zasięg w Polsce

Kupując nowy telefon czy podpisując umowę abonamentową, bardzo często ciekawi nas, która sieć komórkowa w Polsce naprawdę posiada najlepszy zasięg. Dziś postanowimy to sprawdzić.

Przed wyborem operatora należy sprawdzić, która sieć komórkowa ma największy zasięg. Z pewnością nie należy podejmować decyzji w ciemno, gdyż zerwanie umowy może być problematyczne oraz kosztowne. Zwykle generuje to sporą ilość formalności oraz nadprogramowe wydatki. Nie będziemy zadowoleni z oferty w przypadku, gdy swobodne korzystanie z telefonu będzie niemożliwe.

Od czego zależy zasięg sieci?

Nawet najlepszy zasięg nie uchroni nas przed krótkimi przerwami w łączności np. na skutek uszkodzenia nadajnika sygnału. Nie oznacza to jednak tego, że powinniśmy wybrać operatora bez zweryfikowania stabilności sieci. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy sporą ilość możliwości.

Zasięg sieci komórkowej jest uzależniony od m.in.:

Miejsca zamieszkania – z pewnością wielu z nas zauważyło, że zasięg często „gubi się” w lesie, czy też innych obszarach zlokalizowanych daleko od miasta. Właśnie dlatego osoby zamieszkujące niewielkie miejscowości oraz wioski muszą szczególnie ostrożnie podejść do tematu wyboru operatora. Nierzadko bywa tak, że w miejscowościach położonych w nizinie zasięg jest o wiele słabszy, niż kilka kilometrów obok. Sieć odbiera sygnał z nadajników. Jeśli swobodna łączność jest niemożliwa, to zasięg ulega pogorszeniu, a nawet całkowicie zanika.

 

Przeszkód w łączności – nie tylko miejsce zamieszkania może być przeszkodą w połączeniu z nadajnikiem. Okazuje się, że na zasięg mogą negatywnie wpłynąć niektóre materiały. Z tego względu łączność możemy utracić w windzie, parkingu podziemnym, galeriach handlowych, piwnicach, pociągu, a także wielu innych miejscach.

 

Warunków atmosferycznych – mowa tutaj nie tylko o sytuacji, gdy nadajnik zostanie uszkodzony na skutek nawałnicy. Zasięg może zostać zakłócony przez intensywne opady deszczu lub śniegu, czy też porywisty wiatr. Czynniki pogodowa mogą skutecznie blokować przesył fal radiowych.

 

Przeciążenia sieci – jest to zjawisko, które można zauważyć w miejscach użyteczności publicznej. Zbyt duża liczba osób próbująca połączyć się ze stacją bazową może osłabić łączność.

 

Anteny w telefonie – to właśnie ona odpowiada za odbiór sygnału. Osoby, które posiadają smartfona nie powinni mieć problemów z tym elementem (wyjątek stanowi sytuacja, gdy został on uszkodzony). Nieco inaczej jest w przypadku, gdy posiadamy kilkunastoletni telefon, który nie jest przystosowany do współczesnych standardów. Takie urządzenia dość często posiadają seniorzy.

 

Miejsca zamieszkania – z pewnością wielu z nas zauważyło, że zasięg często „gubi się” w lesie, czy też innych obszarach zlokalizowanych daleko od miasta. Właśnie dlatego osoby zamieszkujące niewielkie miejscowości oraz wioski muszą szczególnie ostrożnie podejść do tematu wyboru operatora. Nierzadko bywa tak, że w miejscowościach położonych w nizinie zasięg jest o wiele słabszy, niż kilka kilometrów obok. Sieć odbiera sygnał z nadajników. Jeśli swobodna łączność jest niemożliwa, to zasięg ulega pogorszeniu, a nawet całkowicie zanika.

 

Warunków korzystania z sieci – podczas szybkiego przemieszczania się (np. samochodem) zasięg może utracić swoją stabilność. Właśnie dlatego korzystanie ze smartfona podczas podróży bywa kłopotliwe

Która sieć komórkowa ma najlepszy zasięg?

Już wracając do meritum i tematu tego artykułu. Czas na zestawienie firm z najlepszym zasięgiem w naszym kraju. Porównanie zasięgu sieci komórkowych w Polsce jest możliwe bez wychodzenia z domu. Nie musimy składać wizyty w salonie danego operatora – jeszcze kilka lat temu było to konieczne. Poniżej umieszczono przydatne strony.

 
  1. Zasięg T-mobile – mapa zasięgu pozwala nam wprowadzić dokładny adres zamieszkania. Możemy sprawdzić zasięg 2G, 3G oraz 4G. Z pewnością po sprawdzeniu wszystkich powyższych stron łatwiej będzie nam określić, jaka sieć ma najlepszy zasięg.

  2. Zasięg Plus – mapa zasięgu pozwala nam sprawdzić dostępność dwóch telefonii komórkowych, czyli UMTS oraz GMS. Ponadto możemy zweryfikować, czy w danym miejscu będziemy mogli korzystać z sieci LTE (LTE PLUS Advanced, zasięg LTE na zewnątrz, zasięg LTE wewnątrz budynków, internet domowy LTE).

  3. Zasięg Orange – mapa zasięgu jest systematycznie aktualizowana, dzięki czemu mamy pewność, że udostępnione dane są aktualne. W tym przypadku również możemy sprawdzić, jaka telefonia komórkowa (4G/ 3G/ 2G) dostępna jest w konkretnym miejscu. Warto również zapoznać się z zasięgiem światłowodów Orange, czy też internetu domowego.

  4. Zasięg Play – operator podkreśla, że mapa zasięgu ma charakter informacyjny. Pamiętajmy, że jest tak w każdym przypadku. Tego rodzaju strony mogą stanowić dla nas wsparcie, jednak nie powinny być podstawą do zawarcia umowy. W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do salonu, gdzie z pewnością otrzymamy dokładniejsze dane. Na stronie Play sprawdzimy zarówno zasięg ofert głosowych, jak i interesowych.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się nad tym, który z operatorów ma najlepszy zasięg, najlepszą odpowiedzią jest, aby samemu to sobie sprawdzić. Każdy mieszka gdzie indziej, i w każdym miejscu może być inny zasięg dla danej sieci.